Kodein är maskerat morfin

Text: Gunnar Hermansson

Det legala missbruket, dvs. missbruk på recept av beroendeframkallande läkemedel såsom sömnmedel, lugnande- och ångestdämpande medel samt smärtstillande läkemedel som kodein, sker i det fördolda och är mycket utbrett. De missbrukare som får sina läkemedelsdroger förskrivna av läkare är troligen fler än antalet narkotikamissbrukare på den illegala marknaden.

Läkemedelsberoende upptäcktes
på 70-talet
På Magnus Huss-kliniken i Stockholm finns TUB-mottagningen. TUB står för Tabletter Utvärdering Beroendeframkallande läkemedel.
TUB startades på 1970-talet sedan man upptäckt en ny grupp missbrukare på Beroendecentrum i Stockholm. Det var läkemedelsmissbrukande kvinnor med goda sociala förhållanden som missbrukade bensodiazepiner, dvs. sömnmedel och ångestdämpande medel. Kvinnorna kom till TUB-mottagningen för att få hjälp att komma ur sitt beroende. Personalen på TUB lärde sig snart att avgiftning av dessa preparat tog veckor eller månader och återfallen var många.
Efterhand blev man på TUB-mottagningen uppmärksammad på att flera av deras patienter även missbrukade värktabletter som de också fått förskrivna av sina läkare. Många var också beroende av Treo Comp, ett smärtstillande läkemedel som på den tiden, tidigt 1980-tal, var receptfritt.
Sedan flera år är hälften av patienterna som söker sig till TUB-mottagningen beroende av bensodiazepiner och hälften av smärtstillande läkemedel.

Innehåller kodein
Treo Comp brustabletter innehåller kodein, den substans som orsakar beroendet. När man på TUB frågade varför folk börjat missbruka Treo Comp, eller Citodon som också innehåller kodein, svarade männen att värk var huvudorsaken och i andra hand för att bota ångest. De tillfrågade kvinnorna svarade att ångest var huvudorsaken före värk. Det har visat sig att även smärtstillande medel har påtagliga lugnande och ångestdämpande effekter.

Kodein omvandlas till morfin
Citodon och Treo Comp och andra kodeintabletter i Sverige innehåller i regel 30 mg kodein. Enligt FASS är den rekommenderade dygnsdosen högst 8 tabletter.
Kodein omvandlas i kroppen till morfin. Fyra Citodontabletter eller fyra Treo Comp, 120 mg kodein, omvandlas till ca 10 mg morfin vilket är en rusgivande dos. Här finns förklaringen till varför kodeinmissbrukare betett sig som heroinister på TUB-mottagningen. De nöjde sig i regel inte med 8 tabletter om dagen utan snarare 15-20 tabletter.
Kodeintabletter ger således liksom morfin en positiv kick och en känsla av tillfredsställelse och välbehag. Personer som är beroende av bensodiazepiner använder ofta smärtstillande läkemedel med kodein för att behandla symtomen av benso-missbruket.
Ett långvarigt missbruk av kodein ger i sin tur ett beroendetillstånd som av morfin.

”Arbetsnarkomaner” och ”Kepsar”
Överläkaren och sektionschefen på TUB-mottagningen, Britt Vikander, har varit med från starten på TUB. Förutom gruppen läkemedelsmissbrukande kvinnor och gruppen läkemedelsberoende smärtpatienter som behandlas på TUB, har hon identifierat ytterligare två grupper som regelbundet använt kodeintabletter och hamnat i ett beroende, nämligen ”Arbetsnarkomaner” och ”Kepsar”.
Arbetsnarkomanerna är övervägande män, men också alltfler kvinnor, födda på 1950-, 60- och 70-talet. De är karriärmänniskor som ”måste” finnas på sin arbetsplats.
Början till kodeinmissbruket kan ha varit att de vid något tillfälle plötsligt blivit sjuka och fått feber samtidigt som de måste göra en resa till ett viktigt möte eller hålla en föreläsning. De har då sökt upp sin läkare och fått kodeintabletter. Arbetsnarkomanerna har upptäckt att med hjälp av kodeintabletterna har de enkelt klarat av det viktiga mötet och föreläsningen har gått som en dans utan rampfeber.
De goda egenskaperna av kodeinet gör att dessa karriärmänniskor fortsätter att ta tabletterna regelbundet. Det är enkelt att få recept på kodeintabletter och missbruket fortsätter tills de avslöjas av någon anledning. De som kommer till TUB-mottagningen vill att avgiftningen och behandlingen skall gå snabbt så att de kan återgå. Arbete och pengar värderar de högre än hälsan.
Med gruppen Kepsar menar Britt Vikander 80-talister, och det är både killar och tjejer. De har ofta vuxit upp under svåra förhållanden och börjat missbruka alkohol och narkotika tidigt i livet.
Dessa ungdomar kan sedan ha kommit i kontakt med kodein i samband med att de skadats fysiskt och fått kodein mot smärtor. De har då upplevt att kodein ger inre lugn och ro, något som ingen annan drog tidigare har gett. Kodeinmissbruket har fortsatt eftersom de känt sig avslappnade och ”coola” och lättare klarat av stressiga situationer.

Kodein är narkotika men ändå inte
Substansen kodein finns på narkotikalistan i förteckning III. Ändå betraktas inte t.ex. Citodon eller Treo Comp-tabletter som narkotika. Hur hänger detta ihop?
Kodein är narkotika enligt lagen, men bara i avdelade doser om minst 100 mg kodein vardera. Kodeintabletter förekommer som bekant med en substansmängd av 30 mg i normalfallet. En tablett räknas som en avdelad dos och kommer därför inte upp i de 100 mg som krävs för att kriteriet för narkotika skall vara uppfyllt. Polisen har därför heller inga befogenheter att beslagta kodeintabletter på den illegala marknaden, såvida inte tabletterna är avsedda för försäljning.

Tramadol nytt opiatproblem
Sedan ett par år har alltfler patienter hört av sig till TUB-mottagningen eftersom de upplever att de blivit beroende av tramadol. Denna smärtstillande substans finns i läkemedlen Nobligan, Tiparol, Tradolan och Tramadol. Medlet skall ordineras vid akut smärta och under en begränsad tid. De som kontaktat TUB har använt tramadol en längre tid och läkare har ofta försäkrat att det skulle vara ofarligt.
Nu vet man att tramadol också ger rusupplevelser samt har lugnande och ångestdämpande verkan. Patienter har beskrivit symtomen som ganska lika effekterna av kodein.

Svårt stoppa överförskrivning
I de ärenden om överförskrivande läkare som Social-styrelsen utreder, har man noterat att kodeintabletter regelmässigt förskrivs i stora mängder och ofta till missbrukare. Om den slutliga påföljden för en överförskrivande läkare blir att han/hon förlorar rätten att förskriva narkotikaklassade läkemedel, kan denne läkare ändå obehindrat fortsätta sin förskrivning av kodeinpreparat eftersom de inte definieras som narkotika. Detta missförhållande har Socialstyrelsen påtalat vid flera tillfällen, men hittills utan resultat.
Läkemedelsverket har aviserat att man kan komma att begära att tramadol klassas som narkotika på samma sätt som kodein. En sådan åtgärd kommer dock inte att begränsa förskrivning och överförskrivning. Socialstyrelsens önskan är att indragen förskrivningsrätt även skall omfatta kodeinpreparat och andra beroendeframkallande läkemedel som är klassade på liknande sätt. Det gäller idag substansen dextropropoxifen och inom en snar framtid kanske även tramadol.