Polisrazzia mot rejfest

Av: Jessica Vikberg

– Arrangörerna hade sökt tillstånd för att ha en rejvfest i Tanum. Dagen innan drog de tillbaka ansökan. Varför förstod vi aldrig. Vi såg ju att de höll på att rigga, sätta upp "bajamajor" och annat. Vi följde även arrangemanget på nätet.

Jörgen Andersson, gammal garvad gatulangningspolis och gruppchef på länskriminalens narkotikaavdelning i Västra Götaland, arbetade på rejvet.

– Ett av de värsta jag har varit på. Dessutom hade det regnat så mycket att bilarna inte kunde komma fram till området. Det hade varit katastrof i fall en ambulans hade behövt komma fram.

En lång kö med bilar bildade parkering, dit även polisens inhyrda bussar fick sälla sig.

– Det var så mycket påtända människor i området att vi aldrig nådde fram till själva dansgolvet. På vår väg fram mot dansgolvet fick vi inrikta in oss på de yngsta och på säljarna. Drygt 40 personer av dem som vi tog in testade positivt på cannabis och centralstimulerande medel. Hade vi bara haft tillräckligt med folk hade vi nog kunnat ta tusen av de 1500 besökarna för ringa narkotikabrott.

Som vanligt i rejvsammanhang var det knappt något bråk i samband med gripandet.

– Bara när man grep säljarna blev det att rulla runt i gyttjan. De flesta erkände direkt.

Som på de flesta rejv var här en inre krets med klassiska rejvare från Göteborg, Malmö och Stockholm. Fler killar än tjejer ingår i denna krets. En del norrmän hade anslutit sig.

Det förekom även vanligt festande inne på området. Berusade ungdomar satt vid sina tält och drack. Här påträffades också cannabis, amfetamin och ecstasy. En 16-årig påtänd kille haffades på väg från festplatsen med 64 LSD-trippar och en mängd pengar på sig.

I Chillout-tälten (ställe för relaxing) fanns dricka att köpa. Killen som höll i den verksamheten hotade med att stämma polisen för att försäljningen blev mindre än väntat. Han var också irriterad för att polisen inte tog av sig skorna innan de "stövlade in" och grep de som satt därinne och rökte cannabis.

En del gamla "allmänt kriminella kändisar" från Göteborg var på plats. Några gamla pundare från Strömstad satt i bilar vid den improviserade parkeringsplatsen och injicerade amfetamin.

De gripna personerna fick gå kilometervis genom terrängen och ut på en ranglig brygga för att slutligen forslas med Kustbevakningens fartyg till bussarna som tog med dem till Strömstadspolisen.

När poliserna var färdiga fortsatte festen till dagen efter. Närboende klagade på att den höga musiken störde inte bara dem utan också deras djur, såsom hästar, påverkades negativt.

Huvudarrangören, en man i 30-årsåldern, anmäldes. Men ingen utrustning togs i beslag. Besökarna hade betalat 250 kronor i inträde. Tillstånd saknades som bekant, liksom ordningsvakter.

Det var det andra rejvet gatulangningsgruppen i Göteborg varit på i år. Det förra var ett inomhusrejv i vintras. Då kom det folk ända från Småland.

Har rejven minskat i antal?

– Knappast. Det är troligen fler här på västkusten än i övriga landet, tror Jörgen.

Nej rejvfesterna är inte på utdöende. Det är bara polisens resurser som tryter. Nu var drygt ett 20-tal poliser med.

– Det är viktigt, avslutar Jörgen, - att vi finns där. Många gör sin narkotikadebut på rejvfesterna; cannabis, ecstasy kanske amfetamin. Synd att vi inte kunde gripa fler och tur att det inte uppstod behov av räddningspersonal med tanke på (o)framkomligheten.

De personer som ännu inte förhörts kommer snart att få en kallelse. En del av dem ringer och är oroliga.